سبد خرید 0
آینده فرزندتان در دستان شماست ( برنامه نویسی برای کودکان )

10 حقیقت جالب درباره تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

اگر از مردم بپرسید که کدام دایناسور معروف‌ترین دایناسوری است که تا به حال وجود داشته است، احتمالاً بیشترین پاسخی که خواهید شنید دربارهٔ دایناسور تیرانوسوروس رکس (Tyrannosaurus Rex) خواهد بود.

همچنین، اگر دربارهٔ ترسناک‌ترین دایناسور بپرسید، احتمالاً پاسخ مشابه خواهد بود.

در این پست براتون 10 حقیقت جالب از ویژگی‌های دایناسور تیرکس قرار دادیم. در ادامه با ما همراه باشید…

1- اندازه غول پیکر تیرکس 12 متر؟!!!

ابتدا، باید بدانید که آنها بسیار بزرگ و ترسناک بودند. طول آنها تا ۴۰ فوت (۱۲.۳ متر) بود و ارتفاع آنها تا ۱۲ فوت (۳.۶۶ متر) از بالای لگنشان می‌رسید.

آنها از بزرگترین شکارچیانی بودند که تا کنون روی زمین حضور داشته‌اند و وزنی در حدود ۹.۳ تن  تا ۱۵.۴ تن داشتند.

حالا که یک تصویر کلی از ویژگی‌های تیرانوسوروس رکس داریم، بیایید به برخی از جزئیات جالب دیگری که آنها را از سایر دایناسورها متمایز می‌کنند، نگاهی بیندازیم!

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

2- نام تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس) بسیار شاهانه است.

مردی به نام هنری فیلد اوزبورن، رئیس موزهٔ تاریخ طبیعی آمریکا در زمان کشف و شناسایی این دایناسور در سال 1905، مسئول نامگذاری تیرانوسوروس رکس بود.

اوزبورن و همکارانش فوراً متوجه شدند که این دایناسور جدید در صدر همنوعان خود قرار دارد و بنابراین به یک نام مناسب نیاز داشت.

اوزبورن در نهایت نام تیرانوسوروس رکس (به اختصار تیرکس )  را انتخاب کرد. او از واژه‌های یونانی “تیرانوس” به معنی “سلطان”، “ساوروس” به معنی “مارمولک” و واژه لاتین “رکس” که به معنی پادشاه است، استفاده کرد.

با نامش، تیرانوسوروس به عنوان پادشاه تاج‌دار یا به طور دقیق‌تر پادشاه مارمولک تاج دار معرفی شد!

 

اینجا کلیک کنید تا به جمع ما در اینستاگرام بپیوندید

 

3- دستان تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس) به اندازه‌ای کوچک بود که ممکن است شما را به خنده بیندازد.

 

شاید براتون جالب یا بهتر بگم خنده دار باشه اگر بدانید که این موجودات وحشتناک باستانی دستانی بسیار کوتاه و در واقع بدون هیچ شباهت به سایر اندام هایشان داشتند.

اگرچه یک تیرانوسوروس رکس از ارتفاع چند برابر انسان متوسط بود، اما دستان آنها تنها کمی بلندتر از دستان ما بودند!

دست متوسط انسان حدوداً ۲.۱ فوت (۶۴ سانتیمتر) طول دارد، در حالی که دست تیرانوسوروس رکس فقط ۳.۳ فوت (۱ متر) طول داشت!

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

توسط استاد متخصص برنامه نویسی

اگر توهم میخوای به عرصه برنامه نویسی، هوش مصنوعی و بازی سازی پا بذاری. دوره جادوگری با پایتون برای کودکان و نوجوانان برای تو آماده شده.

آینده از همینجا شروع میشه

پیشنهاد مطالعه:

داستان “البرت اینیشتین: سفری از ذهن تا نورستان”

 

4- جالب تر آن که هنوز هم نمی‌دانیم دستان آنها برای چه کاری استفاده می شدند !

بعضی از دانشمندان ادعا می‌کنند که دستان تیرانوسوروس رکس از یک فرایند تکاملی قبلی به جا مونده بودند، به عنوان مثال، مانند استخوان‌های دم ما انسان ها که با وجود عدم استفاده ما از آن، هنوز هم در امتداد ستون مهره هامون وجود داره.

اما این احتمالاً درست نیست، زیرا استخوان‌های قطور دستان این دایناسور ها برخلاف کوتاه بودنشان نشان دهنده قدرت بالای عضلات دست آن ها بوده.

پس راز کوتاه و قوی بودن دستان این دایناسور ها چیست؟ هنوز کسی نمیدونه!!

بعضی از تئوری‌ها می‌گویند که آنها دستان خود را برای نگه‌داشتن شکار در هنگام حمله با دندان‌های بزرگ و تیز خود مورد استفاده قرار می‌دادند یا شاید برای برخاستن از زمین به کمکشان می آمد.

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

5- قدرتمند ترین دندان ها در بین دایناسور ها

تیرانوسوروس رکس (تیرکس) دندان‌هایی بسیار قدرتمندتر از دندان‌های سایر دایناسورها داشت.

اگر چه دستان این دایناسور بسیار کوچک بود. اما تمام شواهد موجود نشان دهنده این است که این دایناسور یکی از مخوف ترین دایناسورهای دنیا بود.

یک تیرانوسوروس رکس بالغ دندان‌های بسیار قوی و بزرگی داشت که تقریبا طول آرواره آن به ۴ فوت (۱.۲ متر) می‌رسید و تعداد 60 دندان تقریبا 30 سانتیمتری در دهانشان وجود داشت.

اگرچه این دندان‌ها ترسناک به نظر می‌رسند، اما هیچ‌کدام به اندازهٔ قدرت گاز گرفتن آنها ترسناک نیست. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تیرانوسوروس رکس در گاز گرفتن قوی‌ترین حیوان زمینی بود که تا به حال مورد مطالعه قرار گرفته است.

پژوهش نشان داد که آنها می‌توانستند با استفاده از دندان‌های وحشیانه‌شان نیرویی تا ۱۲,۸۱۴ پوند (۵۷,۰۰۰ نیوتن) تولید کنند.

برای درک بهتر، یک انسان می‌تواند تقریباً ۱۷۵ پوند (۷۷۸ نیوتن) قدرت گاز گرفتن داشته باشد، به این معنی که گاز گرفتن تیرانوسوروس رکس بیش از ۷۳ برابر قوی‌تر از ماست.

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

6- احتمال وجود پر در تیرانوسوروس رکس

این مسئله می‌تواند برخی از طرفداران قدیمی تیرانوسوروس رکس را نگران کند!

با این حال، هنوز به این موضوع رسیدگی نشده است که آیا تیرانوسوروس رکس واقعاً پر داشته است یا خیر، اما احتمال وجود پر در این دایناسور ها بیشتر شده است.

مطالعاتی روی نزدیکان تیرانوسوروس رکس نشان داده‌اند که بر روی برخی از بخش‌های بدن آنها پوشش‌های پری وجود داشته است که به عنوان پوشش حفاظتی عمل می‌کرده است.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ که تمام شواهد پوستی نمونه‌ها را بررسی کرده است، به نتیجه رسید که اگر تیرانوسوروس رکس پر داشته باشد، این پرها احتمالاً در بخش‌های بالای بدنش قرار داشته‌اند، مانند بخش پشتی و گردن.

 

پیشنهاد مطالعه:

10 حقیقت شگفت انگیز در رابطه با بدن انسان

 

7- تیرانوسوروس رکس (تیرکس) فقط در آمریکای شمالی زندگی می‌کرد

اگرچه اکنون در سراسر جهان شهرت دارند، اما تیرانوسوروس رکس تنها در یک منطقه کوچک به نام لارامیدیا در جهان باستان زندگی می‌کرد.

در دوران پیش از تاریخ بشر، لارامیدیا قاره‌ای جزیره‌ای بود که در حال حاضر بخشی از ساحل غربی آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد، از آلاسکا تا جنوب غربی مکزیک.

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

8- آنها هم شکارچی بودند و هم لاشخور !!

برای مدت زمان طولانی فرض بر این بود که تیرانوسوروس رکس یک حیوان شکارچی گوشتخوار است، اما هیچ شواهدی خوبی در این رابطه وجود نداشت.

اما در سال ۲۰۱۳، یک مطالعه زنده‌گیاهی به همهٔ آنها پایان داد، زمانی که دندان تیرانوسوروس رکس در استخوان دم یک دایناسور دیگر یافت شد!

تا آن لحظه، تنها شواهدی که دربارهٔ عادات تغذیهٔ تیرانوسوروس رکس داشتیم، بر اساس مدفوع‌های آنها بود که شامل پاره‌های استخوان شکسته بود.

اما از آنچه که اکنون می‌دانیم، تیرانوسوروس رکس هم غذا را شکار می‌کرد و هم استخوان‌های دایناسورهایی که قبلاً فوت کرده بودند را تمیز می‌کرد (یعنی آن‌ها را هم می‌خورد!)

 

 

9- تیرانوسوروس رکس (تیرکس) عمری کوتاه داشت

تیرانوسوروس رکس در زمان خود به عنوان بالاترین شکارچی حیوانات بود و هیچ دایناسور دیگری برای شکار آنها وجود نداشت.

بنابراین، اصولاً تنها به دلیل بیماری‌ها، تصادفات، گرسنگی و پیری می‌مردند.

از داده‌هایی که تا کنون از فسیل‌های تیرانوسوروس رکس جمع‌آوری شده است، ما دربارهٔ عمر آنها حدسی نسبتاً دقیق داریم.

با اینکه برخی از احداد آنها و دایناسورهای چهارپای دیگر می‌توانستند تا ۱۰۰ سال عمر کنند، تیرانوسوروس رکس تنها ۳۰ سال زندگی می‌کرد!

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)

10- بوفالو(به انگلیسی: Buffalo ) وطن تیرکس!

بوفالو نام شهری در ایالت داکوتای جنوبی کشور ایالات متحده آمریکا است با جمعیتی حدود ۳۳۰ نفر، در این شهر هفت اسکلت تیرکس وجود دارد. یعنی تقریباً به ازای هر ۵۰ نفر یک تیرکس وجود دارد!

اگر بخوایم تعداد فسیل های تیرکس رو در نظر بگیریم، تنها حدود ۵۰ نمونه مهم از تیرانوسوروس رکس (تیرکس ) کشف شده است و فقط چند نمونه از آنها به عنوان فسیل کامل دایناسور شناخته می‌شوند که 7 تا از این اسکلت ها در این شهر یافت شده است.

 

تیرانوسوروس رکس (دایناسور تیرکس)پیشنهاد مطالعه:

تست هوش تصویری جغد پنهان

دایناسور ها دوره بسیار طولانی را بر روی کره زمین زندگی می کردند که این زمان حدود 100 میلیون سال تخمین زده میشد تا این که در حدود 66 میلیون سال پیش به صورت دسته جمعی منقرض شدند.

تیرانوسوروس رکس حدودا در آخرین سال های دوره ی پادشاهی دایناسورها بر روی کره زمین قرار داشت و حدود ۶۸ میلیون سال پیش ظهور کرد . این یعنی این که کلا این نسل از دایناسور حدود 2 میلیون سال بر روی کره زمین زندگی کرد و نهایتا پس از برخورد آستروئید به زمین کل دایناسور ها از بین رفتند.

لازمه بدونید که این دایناسور در طول 2 میلیون سال سلطنت بر روی کره زمین، در صدر زنجیره ی غذایی به سر می برد و این یعنی هیچ موجود زنده ای وجود نداشت که از این دایناسور تغذیه کند. یجورایی میشه گفت این دایناسور واقعا سلطان کره زمین بوده…

 

 

البته شاید در آینده، کشف فسیل‌های جدید باعث تغییر کامل در دیدگاه ما دربارهٔ دایناسورها، بخصوص آقای سلطان تیرکس شود! کسی چه میدونه !!!

 

شاید ما دربارهٔ تیرانوسوروس رکس اشتباه کرده باشیم و آنها در واقع دارای بال بوده باشند!! خخ

 

برای مشاهده سایر مطالب اطلاعات عمومی اینجا کلیک کنید.

برای رفتن به سرگرمی های گردو اینجا کلیک کنید

4.4 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://gerdoolearn.ir/?p=10664